(628)-272-0788 info@etutorworld.com

Multiplying and Dividing Decimals

Grade 6 Math Worksheets

We usually add numbers when we have different and varied data but when we are given a set of repeated data, we multiply.

Here are some of the decimal multiplications.

How do you multiply with decimals?

  • Multiplying a decimal and a whole number.
  • Multiplying decimals with decimals.
  • Multiplication of decimals by 10s and 100s.

With eTutorWorld 6th Grade Math tutors, students learn math topics gradually and effortlessly. Each tutoring session is taught using state-of-the-art technology, a student-centric approach, individualized teaching, and assessments. Get the other 6th Grade Math Worksheets for practice!

Also Read: Powers of fractions

Schedule a Free session to clear worksheet doubts

No credit card required, no obligation to purchase.
Just schedule a FREE Sessions to meet a tutor and get help on any topic you want!

multiplying and dividing decimals
multiplying and dividing decimals

How do you multiply decimals by 10, 100, and 1000?

When we multiply a decimal by 10, 100 or 1000, the decimal point moves to the right as many zeroes are there in the factor.

multiplying and dividing decimals

Let’s see the example below –

multiplying and dividing decimals

Example: The Baker’s oven sells the best croissants in the town. Each croissant costs $1.75. If Charlene needs to buy 45 croissants for her day picnic with her friends, how much will it cost her?

 

Step 1. Understanding the problem

We do that by eliminating unnecessary information:

The Baker’s oven sells the best croissants in the town. Each croissant costs $1.75. If Charlene needs to buy 45 croissants for her day picnic with her friends, how much will it cost her?

Step 2. Translation and Evaluation

Translating the word problem into mathematical formula

Cost of one croissant = $1.75

Number of croissants needed to buy = 45

Total cost of croissants = 1.75 × 45

Step 3. Solving it correctly and being specific about the unit.

Total Cost of croissants = 1.75 × 45                                                 1.75

                                                                                                         x    45

                                                                                                       ————

                         = $ 78.75                                                                       875

                                                                                                            700 x

                                                                                                       ————–

                                                                                                           78.75

                                                                                                       —————

multiplying and dividing decimals

How do you divide with decimals?

Division is an efficient way to subtract repeated data. It’s again same with decimal numbers. Let’s discuss stepwise how to divide decimals.

  • Dividing decimals with decimals.
  • Dividing decimals by 10s, 100s and 1000s.
multiplying and dividing decimals

How do you divide by the powers of 10?

multiplying and dividing decimals
multiplying and dividing decimals
Example: There are 21 sixth grade Math books on the shelf of the school library. If the total width is 79.38 cm thick, what is the width of one book?

Step 1. Understanding the problem

We do that by eliminating unnecessary information. (In this problem, we have question to the point).

There are 21 sixth grade Math books on the shelf of the school library. If the total width is 79.38 cm thick, what is the width of one book?

Step 2. Translation and Evaluation

Translating the word problem into mathematical formula

Total width of the books in the book shelf = 79.38 cm

No. of books in the shelf = 21

Width of one book = \frac{79.38}{21}

Step 3. Solving it correctly and being specific about the unit

 

So, width of one book = = 3.78 cm    

 

Check Point

Solve the following:

  1. \frac{0.867}{100}
  2. \frac{234}{10}
  3. Amanda made 8 trips to her parent’s home. She drove 323.2 miles in all. How far did Amanda drive for each trip?
  4. 125 × 0.2
  5. 5 × 0.87
  6. What is the total cost of 7 shirts produced in a textile industry if one shirt costs $9.78?
  7. 10 students participated in a science club which charges $4.75 participation fee for each student. What will be the total fees paid by 10 students?

 

Answer key
  1. 0.00867
  2. 23.4
  3. 40.4 miles
  4. 25
  5. 4.35
  6. $68.46
  7. $47.5

eTutorWorld Understands Math Tutoring | Online Math Worksheets are Important Tools

Understanding graphs, charts, and opinion polls in a newspaper, for calculating house and car payments, and for choosing a long-distance telephone service are impossible without strong math skills …and the only way to develop strong math skills is by constant practice.

‘Practice makes a man perfect’ holds true for no other field better than for math. A middle or high school student must set aside a minimum of an hour for math every day. Other than textbooks, worksheets help you revise and understand concepts better.

Our expert tutors prepare online maths worksheets that are age and grade-appropriate. Grade-wise math worksheets for Elementary Math, Arithmetic, Pre-Algebra, Algebra, Geometry, Trigonometry, Statistics, Pre-Calculus and Calculus can be solved to improve math skills, to get ahead or to even catch up.

You may download these FREE online math worksheets in the PDF format, and then print and email us their solutions for a free evaluation and analysis by eTutorworld’smath expert tutors.

You may solve these worksheets by yourself or with your peers while studying together.

The Answer Key at the end of each worksheet allows for a self-evaluation.

Personalized Online Tutoring

eTutorWorld offers affordable one-on-one live tutoring over the web for Grades K-12, Test Prep help for Standardized tests like SCAT, CogAT, MAP, SSAT, SAT, ACT, ISEE and AP. You may schedule online tutoring lessons at your personal scheduled times, all with a Money-Back Guarantee. The first one-on-one online tutoring lesson is always FREE, no purchase obligation, no credit card required.

For answers/solutions to any question or to learn concepts, take a FREE CLASS.

No credit card required, no obligation to purchase.
Just book a free class to meet a tutor and get help on any topic you want!

Pricing for Online Tutoring

Tutoring PackageValidityGrade (1-12), College
5 sessions1 Month$139
1 session1 Month$28
10 sessions3 months$269
15 sessions3 months$399
20 sessions4 months$499
50 sessions6 months$1189
100 sessions12 months$2249