(628)-272-0788 info@etutorworld.com
Select Page

Adding and Subtracting Decimals

Grade 6 Math Worksheets

adding and subtracting decimals

We usually add numbers when we have different and varied data, but when we are given with a set of repeated data, we multiply.

Multiplication is a much easier way to calculate repeated data.

2 × 3 also means 2 + 2 + 2 which is equal to 6.

Example: Let’s say Jim buys 4 pens costing $3.50 each. What is the total cost?

Schedule a Free session to clear worksheet doubts

No credit card required, no obligation to purchase.
Just schedule a FREE Sessions to meet a tutor and get help on any topic you want!

adding and subtracting  decimals

                                                                                       3.50

                                                                                       3.50

Cost of one pen = $3.50                                             3.50  

Hence, the cost of 4 pens = $3.50 × 4                  3.50

                                                                                 _________

                                                                                      14.00

Why is place value important when adding and subtracting decimals? 

Let’s look at this example now:    2.87 + 3.02 + 0.006 + 123.9 + 4

adding and subtracting decimals

Example: Renée bought 6.75 pounds apples, 4.5 pounds oranges, 3.82 pounds bananas and 2.25 pounds grapes. How much of fruits did she buy in all?

Solution: Fruits Renée bought in all = 6.75 + 4.5 + 3.82 + 2.25 = 17.32 pounds

How do you subtract with decimals?

Subtracting decimals is much similar to the way we have learnt above in adding decimals. Let’s see how.

Example: Daniel has 2 pieces of wood measuring, 10.34 inches and 7.56 inches. How much longer is the first piece than the second one?

 

Subtract the lengths of 2 given wooden pieces.                                    10.34

                                                                                                                       –7.56

                                                                                                                     _________

                                                                                                                        2.78

So, the first piece is 2.78 inches longer than the second wooden piece.

Check point

Add the following decimals:

  1. 3.25 + 1.32 + 4.67
  2. 1.46 + 2.35 + 1.00

Subtract the following decimals:

  1. 5.82 – 1.23
  2. Richard has 100.56 pounds of grain out of which he 34.156 pounds to his brother, John. How many pounds of grain is Richard left with?
  3. A box of peanut butter cookies cost $3.40 and a box of oatmeal cookies cost $4.25. What is the total cost for both cookies boxes?
  4. Mary has 20.752 inches of ribbon out of which she used 12.456 inches of ribbon for decorating purpose. How much ribbon is she left with?                                                        
Answer key
  1. 9.24
  2. 4.81
  3. 4.59
  4. 66.404 pounds
  5. $7.65
  6. 8.296 inches

eTutorWorld Understands Math Tutoring | Online Math Worksheets are Important Tools

Understanding graphs, charts, and opinion polls in a newspaper, for calculating house and car payments, and for choosing a long-distance telephone service are impossible without strong math skills …and the only way to develop strong math skills is by constant practice.

‘Practice makes a man perfect’ holds true for no other field better than for math. A middle or high school student must set aside a minimum of an hour for math every day. Other than textbooks, worksheets help you revise and understand concepts better.

Our expert tutors prepare online maths worksheets that are age and grade-appropriate. Grade-wise math worksheets for Elementary Math, Arithmetic, Pre-Algebra, Algebra, Geometry, Trigonometry, Statistics, Pre-Calculus and Calculus can be solved to improve math skills, to get ahead or to even catch up.

You may download these FREE online math worksheets in the PDF format, and then print and email us their solutions for a free evaluation and analysis by eTutorworld’smath expert tutors.

You may solve these worksheets by yourself or with your peers while studying together.

The Answer Key at the end of each worksheet allows for a self-evaluation.

Personalized Online Tutoring

eTutorWorld offers affordable one-on-one live tutoring over the web for Grades K-12, Test Prep help for Standardized tests like SCAT, CogAT, MAP, SSAT, SAT, ACT, ISEE and AP. You may schedule online tutoring lessons at your personal scheduled times, all with a Money-Back Guarantee. The first one-on-one online tutoring lesson is always FREE, no purchase obligation, no credit card required.

For answers/solutions to any question or to learn concepts, take a FREE CLASS.

No credit card required, no obligation to purchase.
Just book a free class to meet a tutor and get help on any topic you want!

Pricing for Online Tutoring

Tutoring PackageValidityGrade (1-12), College
5 sessions1 Month$139
1 session1 Month$28
10 sessions3 months$269
15 sessions3 months$399
20 sessions4 months$499
50 sessions6 months$1189
100 sessions12 months$2249
Save 10% on ALL Tutoring Packs with Code FRESH10
10
Days
10
Hours
10
Minutes
10
Seconds
Save 10% with Code FRESH10
10
Days
10
Hours
10
Minutes
10
Seconds