Adding and Subtracting Decimals
Grade 6 Math Worksheets

We usually add numbers when we have different and varied data, but when we are given with a set of repeated data, we multiply.
Multiplication is a much easier way to calculate repeated data.
2 × 3 also means 2 + 2 + 2 which is equal to 6.
Example: Let’s say Jim buys 4 pens costing $3.50 each. What is the total cost?
Schedule a Free session to clear worksheet doubts
No credit card required, no obligation to purchase.
Just schedule a FREE Sessions to meet a tutor and get help on any topic you want!

3.50
3.50
Cost of one pen = $3.50 3.50
Hence, the cost of 4 pens = $3.50 × 4 + 3.50
_________
14.00
Why is place value important when adding and subtracting decimals?
Let’s look at this example now: 2.87 + 3.02 + 0.006 + 123.9 + 4

Example: Renée bought 6.75 pounds apples, 4.5 pounds oranges, 3.82 pounds bananas and 2.25 pounds grapes. How much of fruits did she buy in all?
Solution: Fruits Renée bought in all = 6.75 + 4.5 + 3.82 + 2.25 = 17.32 pounds
How do you subtract with decimals?
Subtracting decimals is much similar to the way we have learnt above in adding decimals. Let’s see how.
Example: Daniel has 2 pieces of wood measuring, 10.34 inches and 7.56 inches. How much longer is the first piece than the second one?
Subtract the lengths of 2 given wooden pieces. 10.34
–7.56
_________
2.78
So, the first piece is 2.78 inches longer than the second wooden piece.
Check point
Add the following decimals:
- 3.25 + 1.32 + 4.67
- 1.46 + 2.35 + 1.00
Subtract the following decimals:
- 5.82 – 1.23
- Richard has 100.56 pounds of grain out of which he 34.156 pounds to his brother, John. How many pounds of grain is Richard left with?
- A box of peanut butter cookies cost $3.40 and a box of oatmeal cookies cost $4.25. What is the total cost for both cookies boxes?
- Mary has 20.752 inches of ribbon out of which she used 12.456 inches of ribbon for decorating purpose. How much ribbon is she left with?
Answer key
- 9.24
- 4.81
- 4.59
- 66.404 pounds
- $7.65
- 8.296 inches
eTutorWorld Understands Math Tutoring | Online Math Worksheets are Important Tools
Understanding graphs, charts, and opinion polls in a newspaper, for calculating house and car payments, and for choosing a long-distance telephone service are impossible without strong math skills …and the only way to develop strong math skills is by constant practice.
‘Practice makes a man perfect’ holds true for no other field better than for math. A middle or high school student must set aside a minimum of an hour for math every day. Other than textbooks, worksheets help you revise and understand concepts better.
Our expert tutors prepare online maths worksheets that are age and grade-appropriate. Grade-wise math worksheets for Elementary Math, Arithmetic, Pre-Algebra, Algebra, Geometry, Trigonometry, Statistics, Pre-Calculus and Calculus can be solved to improve math skills, to get ahead or to even catch up.
You may download these FREE online math worksheets in the PDF format, and then print and email us their solutions for a free evaluation and analysis by eTutorworld’smath expert tutors.
You may solve these worksheets by yourself or with your peers while studying together.
The Answer Key at the end of each worksheet allows for a self-evaluation.
Personalized Online Tutoring
eTutorWorld offers affordable one-on-one live tutoring over the web for Grades K-12, Test Prep help for Standardized tests like SCAT, CogAT, MAP, SSAT, SAT, ACT, ISEE and AP. You may schedule online tutoring lessons at your personal scheduled times, all with a Money-Back Guarantee. The first one-on-one online tutoring lesson is always FREE, no purchase obligation, no credit card required.
For answers/solutions to any question or to learn concepts, take a FREE CLASS.
No credit card required, no obligation to purchase.
Just book a free class to meet a tutor and get help on any topic you want!
Pricing for Online Tutoring
Tutoring Package | Validity | Grade (1-12), College |
---|---|---|
5 sessions | 1 Month | $139 |
1 session | 1 Month | $28 |
10 sessions | 3 months | $269 |
15 sessions | 3 months | $399 |
20 sessions | 4 months | $499 |
50 sessions | 6 months | $1189 |
100 sessions | 12 months | $2249 |
IN THE NEWS

Our mission is to provide high quality online tutoring services, using state of the art Internet technology, to school students worldwide.
Online test prep and practice
SCAT
CogAT
SSAT
ISEE
PSAT
SAT
ACT
AP Exam
Science Tutoring
Physics Tutoring
Chemistry Tutoring
Biology Tutoring
Math Tutoring
Pre-Algebra Tutoring
Algebra Tutoring
Pre Calculus Tutoring
Calculus Tutoring
Geometry Tutoring
Trigonometry Tutoring
Statistics Tutoring
Quick links
Free Worksheets
Fact sheet
Sales Partner Opportunities
Parents
Passive Fundraising
Virtual Fundraising
Our Expert Tutors
Safe and Secure Tutoring
Interactive Online Tutoring
After School Tutoring
Elementary School Tutoring
Middle School Tutoring
High School Tutoring
Home Work Help
Math Tutors New York City
Press
©2022 eTutorWorld Terms of use Privacy Policy Site by Little Red Bird
©2022 eTutorWorld
Terms of use
Privacy Policy
Site by Little Red Bird