Dividing Fractions Word Problems
Grade 6 Math Worksheets
The order of operations is the set of rules that defines the order in which calculations must be carried out in a mathematical expression. The order of operations is important because it determines how calculations are performed, which can affect the result.
In this article, we will cover:
- The Standard Order of Operations
- Parentheses
- Exponents
- Multiplication and Division
- Addition and Subtraction
- Order of Operations Solved Examples
- Order of Operations Practice Problems
- FAQs
Personalized Online Tutoring
Order of Operations - Grade 6 Math Worksheet PDF
This is a free printable / downloadable PDF worksheet with practice problems and answers. You can also work on it online.
Sign up with your email ID to access this free worksheet.
"We really love eTutorWorld!"
"We really love etutorworld!. Anand S and Pooja are excellent math teachers and are quick to respond with requests to tutor on any math topic!" - Kieran Y (via TrustSpot.io)
"My daughter gets distracted easily"
"My daughter gets distracted very easily and Ms. Medini and other teachers were patient with her and redirected her back to the courses.
With the help of Etutorworld, my daughter has been now selected in the Gifted and Talented Program for the school district"
- Nivea Sharma (via TrustSpot.io)
Before proceeding to word problems, let’s know how to divide fractions.
To divide one fraction by another, multiply the first one by the reciprocal of the second. To find the reciprocal of a fraction, switch its numerator and denominator.
The following example shows how to divide fractions using whole numbers, fractions and mixed numbers
Steps to divide fractions:
1) Flip the Divisor: To divide by a fraction, you need to multiply by its reciprocal (flipped version). So, if you have the division problem a/b ÷ c/d, you can rewrite it as a/b x d/c.
2) Multiply the Numerators: Multiply the fractions’ numerators (top numbers) together.
3) Multiply the Denominators: Multiply the denominators (bottom numbers) of the fractions together.
4) Simplify the Result: If possible, simplify the resulting fraction by dividing both the numerator and denominator by their greatest common divisor (GCD).
Now, let’s begin dividing fractions in real-life situations with word problems.
The following example diagram shows simple division of fractions using word problem.
“There have been times when we booked them last minute, but the teachers have been extremely well-prepared and the help desk at etutorworld is very prompt.
Our kid is doing much better with a higher score.”
6th Grade Tutoring
eTutorWorld offers Personalized Online Tutoring for Math, Science, English, and Standardised Tests.
Our Tutoring Packs start at just under $21 per hour, and come with a moneyback guarantee.
Schedule a FREE Trial Session, and experience quality tutoring for yourself. (No credit card required.)
Example 1: Baking a Cake
You have a recipe that calls for 3/4 cup of sugar, and you want to make half of the recipe. How much sugar do you need?
Solution: To find half of 3/4 cup, you divide 3/4 by 2:
(3/4) ÷ 2 = (3/4) * (1/2) = 3/8 cup
So, you would need 3/8 cup of sugar.
Example 2: Sharing a Pizza
You and your friend are sharing a pizza. If the pizza is divided into 8 equal slices and you want to split it evenly, how many slices will each of you get?
Solution:
To divide the pizza evenly, you need to divide 1 pizza (8 slices) by 2:
(8/1) ÷ 2 = (8/1) * (1/2) = 8/2 = 4
Each of you will get 4 slices.
Example 3: Traveling Distance
You’re driving a distance of 2/3 of a mile, and you’ve covered 1/4 of the distance so far. How much more distance do you need to cover?
Solution:
To find out how much more distance you need to cover, subtract the distance covered from the total distance:
(2/3) – (1/4) = (8/12) – (3/12) = 5/12 mile
You need to cover 5/12 miles more.
Example 4: Cooking Time
A recipe says you should cook a dish for 3/5 of an hour. What would it be if you want to know the cooking time for 2 dishes?
Solution:
To find the cooking time for 2 dishes, simply multiply the cooking time for 1 dish by 2:
(3/5) x 2 = 6/5 hours
So, the cooking time for 2 dishes would be 6/5 hours, which is 1 hour and 12 minutes.
Example 5 :
Tim has 1 1/2 liters of juice in a jug. He has to pour the juice into cups. Each cup can hold 1/4 liters of juice. How many cups will he need to pour all the juice?
Solution:
Number of cups needed = Total quantity of juice ÷ Capacity of 1 cup
= 3/2 ÷ 1/4 (as 1 ½ = 3/2)
= 3/2 x 4/1
= 12/2
= 6
Therefore, the number of cups required to pour the juice is 6.
Example 6 :
3 friends share 4/5 of a pizza. What fraction of pizza does each person get?
Solution:
The amount to share is 4/5
Since the amount will be shared between 3 friends, the amount must be divided between 3 people.
So each person must get 4/5 divided by 3
(4/5) / 3 = (4/5) / (3/1) = 4/5 × 1/3 = (4 × 1) / (5 × 3) = 4/15
Each person will eat 4/15.
Indeed, 4/15 + 4/15 + 4/15 = 12/15 = 4/5 (divide 12 and 15 by 3 to get 4/5)
Example 7 :
The cost of 6 dozen bananas is $302 2/5? What is the cost of 2 bananas?
Solution :
6 dozen bananas = 6 x 12 = 72 bananas
Cost of 6 dozen bananas = Cost of 72 bananas = 302 2/5 = 1512/5
Cost of 1 banana = (1512/5)/72 = 1512/360 = $4 1/5
Cost of 2 bananas = 2 x 4 1/5 = 2 x 21/5 = 42/5 = $8 2/5 = $8.4
Two bananas costs 8 dollars and 40 cents.
Example 8 :
The length of a rectangular plot of area 65 1/3 m² is 12 1/4 m. What is the width of the plot?
Solution:
Area of rectangular plot = 65 1/3 = 196/3
Length = 12 1/4 = 49/4
Width = Area/length = (196/3) ÷ (49/4) = (196/3) x (4/49) = 5 1/3 m
Example 9 :
By what number should 6 2/9 be multiplied to get 4 4/9?
Solution:
The number that must be multiplied = (6 2/9) ÷ (4 4/9)
= (56/9) ÷ (40/9)
= (56/9) x (9/40)
= 7/5
= 1 2/5
Example 10:
The product of two numbers is 25 5/6. If one of the numbers is 6 2/3, find the other.
Solution:
Let m be the number
According to the questions, m x 6 2/3= 25 5/6
=> m = (25 5/6)/(6 2/3)
= (155/6) x (3/20)
= 31/8
= 3 7/8
Example 11:
The cost of 6 1/4 kg of apples is $400. At what rate per kg are the apples being sold?
Solution:
6 1/4 = 25/4
Cost of 25/4 kg of apples = $400
Cost of 1 kg of apples = Total amount/(Total weight)
= 400/(25/4)
= 400 x 4/25
= 16 x 4
= $64
Example 12
In a charity show, $6496 was collected by selling some tickets. If the price of each ticket was $50 3/4, how many tickets were sold?
Solution:
50 3/4 = 203/4
Number of tickets sold = Amount collected / (price per ticket)
= 6496 ÷ (203/4)
= 6496 x 4/203
= 32 x 4
= 128
Do You Stack Up Against the Best?
If you have 30 minutes, try our free diagnostics test and assess your skills.
FAQs
How do I deal with mixed numbers when dividing fractions?
To deal with mixed numbers, convert them into improper fractions before proceeding with the division. For example, convert 2 1/2 to the fraction 5/2 and then divide as usual.
When should I invert the second fraction in a division problem?
Invert the second fraction when dividing fractions. It means if you have a problem like 1/3 ÷ 2/5, you should invert the second fraction to get 1/3 x 5/2. It is because division is equivalent to multiplying by the reciprocal.
How do I multiply fractions once I've inverted the second fraction?
Multiplying fractions is straightforward. Multiply the numerators (the top numbers) together to get the new numerator, and multiply the denominators (the bottom numbers) together to get the new denominator. For example, 1/3 x 5/2 equals 5/6.
What if the result is an improper fraction?
If the result is an improper fraction (numerator is larger than the denominator), you can convert it to a mixed number for clarity or leave it as an improper fraction, depending on the problem’s requirements.
How do I simplify the final fraction in a word problem?
To simplify a fraction, find the greatest common factor (GCF) of the numerator and denominator and divide both by this factor. Keep simplifying until the fraction is in its simplest form. For example, if you have 10/20, the GCF is 10, so you simplify to 1/2.
Can you provide an example of a word problem involving dividing fractions?
Certainly! Here’s an example: If you have 3/4 of a pizza and you want to share it equally among 2 friends, how much pizza will each person get? To solve it, you would divide 3/4 by 2 (3/4 ÷ 2), which becomes 3/4 x 1/2 = 3/8. So, each person gets 3/8 of the pizza.

Gloria Mathew writes on math topics for K-12. A trained writer and communicator, she makes math accessible and understandable to students at all levels. Her ability to explain complex math concepts with easy to understand examples helps students master math. LinkedIn
Affordable Tutoring Now Starts at Just $21
eTutorWorld offers affordable one-on-one live tutoring over the web for Grades K-12. We are also a leading provider of Test Prep help for Standardized Tests (SCAT, CogAT, MAP, SSAT, SAT, ACT, ISEE, and AP).
What makes eTutorWorld stand apart are: flexibility in lesson scheduling, quality of hand-picked tutors, assignment of tutors based on academic counseling and diagnostic tests of each student, and our 100% money-back guarantee.
Whether you have never tried personalized online tutoring before or are looking for better tutors and flexibility at an affordable price point, schedule a FREE TRIAL Session with us today.
*There is no purchase obligation or credit card requirement
Grade 6 Science Worksheets
- Inquiry process
- Nature of Science
- Scientific Inquiry
- Inquiry, Analysis and Problem Solving
- Ethical Practices
- Science and Society
- Biotic and Abiotic Factors
- Impact of Organisms
- Adaptation
- Spheres of Earth
- Natural Resources
- Environmental Issues
- Conservation of Earth
- Understanding Technology
- Abilities To Do Technological Design
- Structure of Earth
- Solar System
- Rocks and Fossils
- Earth Systems
- Plate Tectonics
- Evolution
- Magnetic Field of Earth
- Geologic Time
- Materials and Processes That Shape a Planet
- Astronomy
- Ecology
- Energy
- Kinetic and Potential Energy
- Energy Transfer
- Matter and its Structure
- States of Matter
- Physical and Chemical Changes
- Force and Motion
- Electricity and Magnetism
- Wave Interactions
- Sound
- Light
- Introduction to Life Science
- The Origin & History of Life On Earth
- Plant and Animal Cells
- Parts of a Cell
- The Cell Cycle
- How Living Organisms Get Energy
- Classification of Organisms
- How Plants Grow & Reproduce
- The Human Respiratory System
- The Human Cardiovascular System
- The Human Digestive System
- The Human Endocrine Systems
- The Human Nervous System
- The Human Muscular System
- The Human Skeletal System
IN THE NEWS

Our mission is to provide high quality online tutoring services, using state of the art Internet technology, to school students worldwide.
Online test prep and practice
SCAT
CogAT
SSAT
ISEE
PSAT
SAT
ACT
AP Exam
Science Tutoring
Physics Tutoring
Chemistry Tutoring
Biology Tutoring
Math Tutoring
Pre-Algebra Tutoring
Algebra Tutoring
Pre Calculus Tutoring
Calculus Tutoring
Geometry Tutoring
Trigonometry Tutoring
Statistics Tutoring
Quick links
Free Worksheets
Fact sheet
Sales Partner Opportunities
Parents
Passive Fundraising
Virtual Fundraising
Our Expert Tutors
Safe and Secure Tutoring
Interactive Online Tutoring
After School Tutoring
Elementary School Tutoring
Middle School Tutoring
High School Tutoring
Home Work Help
Math Tutors New York City
Press
©2022 eTutorWorld Terms of use Privacy Policy Site by Little Red Bird
©2022 eTutorWorld
Terms of use
Privacy Policy
Site by Little Red Bird