Select Page

Rate Problems with Fractions

Grade 7 Math Worksheets

A rate is a ratio where we compare two different quantities, which are measured in different units.

Here we are going to discuss how we compare two fractions. We solve rate problems by equating two ratios and then solving them for the unknown variable. See the example below.

    Schedule a Free session to clear worksheet doubts

    No credit card required, no obligation to purchase.
    Just schedule a FREE Sessions to meet a tutor and get help on any topic you want!

    Example: Donna stitches \frac{5}{6} of a cushion cover in  \frac{3}{4}th hour. If she stitches at the same speed, how many cushion covers would she be able to stitch in 4 hours?

    Let us assume that Donna can stitch x cushion covers in 4 hours.

    Then\frac{3}{4}:4=\frac{5}{6}:X

    \frac{3}{4}\div4=\frac{5}{6}\divX

    \frac{3}{4}\times\frac{1}{4}=\frac{5}{6}\times\frac{1}{X}=>\frac{3}{16}=\frac{5}{6X}

    X=\frac{5\times16}{3\times6}=\frac{80}{18}=\frac{40}{9} = 4.44444…

    Donna stitches 4.44 cushion covers in 4 hours.

    Example: If Joshua ate \frac{5}{2}   sandwiches in \frac{34}{5}minutes, then how many sandwiches did he eat per minute?

    Let us assume that Joshua ate N sandwiches per minute.

    Then \frac{5}{2}  : N = \frac{35}{4}  : 1

    \frac{5}{2}÷ N = \frac{35}{4}   ÷ 1 =>\frac{5}{2}   × \frac{1}{N}  = \frac{35}{4}

    \frac{1}{N}=\frac{7}{2}  =  N =\frac{2}{7}   sandwich

    Joshua ate  \frac{2}{7}th of a sandwich in one minute

     

    Check Point

    1. A chocolate cake recipe needs \frac{1}{4} cup cocoa powder for 1\frac{1}{4}  cup flour. If Nancy uses 3 cups of flour, then how many cups of cocoa powder would she need?
    2. If 5\frac{1}{2} miles of thread is used to stitch 6\frac{3}{4}  boxes of trousers, then how many miles of thread is needed to stitch 9 boxes of such trousers?
    3. If  \frac{3}{4} teaspoon of chocolate syrup is needed to make 1\frac{1}{4} cup of coffee mocha, then how many teaspoons of chocolate syrup would be needed to make  2\frac{1}{2}cups of coffee mocha?
    4. If 3\frac{1}{4} tablespoons of olive oil is needed to make 1\frac{3}{4}  cups of oats, then how many tablespoons of olive oil would be needed to make 3 cups of oats?
    5. Angel jogs 1\frac{3}{4} of a mile in \frac{3}{10}hr.   How much distance would she cover in 1 hour?
    Answer key
    1. \frac{3}{5}cup
    2.  \frac{22}{3} = 7\frac{1}{3}  cups
    3.  1\frac{1}{2}teaspoon
    4.  5\frac{4}{7}tablespoons
    5. 5\frac{5}{7}miles

    Personalized Online Tutoring

    eTutorWorld offers affordable one-on-one live tutoring over the web for Grades 2-12, Test Prep help for Standardized tests like SCAT, CogAT, SSAT, SAT, ACT, ISEE and AP. You may schedule online tutoring lessons at your personal scheduled times, all with a Money-Back Guarantee. The first one-on-one online tutoring lesson is always FREE, no purchase obligation, no credit card required.

    For answers/solutions to any question or to learn concepts, take a FREE Demo Session.

    No credit card required, no obligation to purchase.
    Just schedule a FREE Sessions to meet a tutor and get help on any topic you want!

    Pricing for Personalized Online Tutoring

    Tutoring Package Validity Grade (1-12), College
    5 sessions 1 Month $119
    1 session 1 Month $24
    10 sessions 3 months $229
    15 sessions 3 months $339
    20 sessions 4 months $429
    50 sessions 6 months $999
    100 sessions 12 months $1949