Select Page

Solving Proportions

Grade 7 Math Worksheets

A proportion is obtained by equating two ratios, which means that two fractions are equal to each other. The quantities which are compared should be of the same type and unit of measurement.

It can be written as a : b = c : d or a : b :: c : d

The first and the fourth quantities are called the ‘extremes’ while the second and the third quantities are called the “means”.

In a proportion, the product of the extremes is equal to the product of the means.

Example:\frac{11}{v}=\frac{12}{9}

11 × 9 = 12v

99 = 12v \Rightarrow v = 8.25

Example: Mary bought one bulb of elephant garlic for $2. How many bulbs can Mofor buy if he has $10?

Let us assume that Mofor can buy x bulbs for $10.

Ratio of bulbs = Ratio of costs

1 : x = 2 : 10 implies 2x = 10

So, x = 5

Personalized Online Tutoring

eTutorWorld offers affordable one-on-one live tutoring over the web for Grades 2-12, Test Prep help for Standardized tests like SCAT, CogAT, SSAT, SAT, ACT, ISEE and AP. You may schedule online tutoring lessons at your personal scheduled times, all with a Money-Back Guarantee. The first one-on-one online tutoring lesson is always FREE, no purchase obligation, no credit card required.

For answers/solutions to any question or to learn concepts, take a FREE Demo Session.

No credit card required, no obligation to purchase.
Just schedule a FREE Sessions to meet a tutor and get help on any topic you want!

 Check Point:

  1. Solve the proportion, 2 : 8 = 8 : n
  2. Jaidee reduced the size of a frame to a height of 5 inches. What is the new width if it was originally 49 in wide and 35 in tall?One package of basil costs $
  3. One package of basil costs $How may packages of basil can be bought for $6?
  4. \frac{4}{7}=\frac{11}{x}
  5. 15 bunches of seedless black grapes cost $36.How many bunches can you buy for $12?
Answer key
  1. 32
  2. 7 in
  3. 2
  4. 25
  5. 5

Schedule a Free session to clear worksheet doubts

No credit card required, no obligation to purchase.
Just schedule a FREE Sessions to meet a tutor and get help on any topic you want!

Pricing for Personalized Online Tutoring

Tutoring Package Validity Grade (1-12), College
5 sessions 1 Month $119
1 session 1 Month $24
10 sessions 3 months $229
15 sessions 3 months $339
20 sessions 4 months $429
50 sessions 6 months $999
100 sessions 12 months $1949

Give your child an academic boost this fall

 

10% discount on all Learning Packs

Use coupon FALL10

Valid till September 30, 2021

You have Successfully Subscribed!