Linear Equation Word Problems
Grade 7 Math Worksheets
Step 1 : Read the problem.
Step 2 : There should be one such quantity which you need to find. Represent that quantity in terms of a variable.
Step 3 : Relate all other unknown quantities in terms of the variable assumed in step 2.
Step 4 : Form an equation according to the information in question.
Step 5 : Solve the equations to find the value of variables.
Schedule a Free session to clear worksheet doubts
No credit card required, no obligation to purchase.
Just schedule a FREE Sessions to meet a tutor and get help on any topic you want!
Example: The sum of three consecutive even numbers is 78. What is the smallest of these numbers?
Let us assume that the three consecutive even numbers are x, x + 2, and x + 4.
x + x + 2 + x + 4 = 78
3x + 6 = 78
3x = 72 implies x = 24
Check your answer: x + (x + 2) + (x + 4) = 24 + (24 + 2) + (24 + 4) = 24 + 26 + 28 = 78
Example: If the difference between two numbers is 38, and the ratio of two numbers is 6:5. Find the numbers.
Let the numbers be x and y.
Then x – y = 38 … Equation (1)
x : y = 6 : 5 … Equation (2)
From equation (1), x = 38 + y
Equation (2) implies => 5x = 6y
Put x = 38 + y in 5x = 6y Þ 5(38 + y) = 6y
228 + 5y = 6y implies y = 228
x = 38 + 228 = 266
The numbers are 228 and 266.
Check Point
- Denise bought a magazine for $2 and some notepads for $3 each. She spent a total of $11. How many notepads did she buy?
- For a field trip 28 students rode in cars and the rest filled six buses. How many students were in each bus if 232 students were on the trip?
- Joe’s bikes rents bikes for $15 plus $8 per hour. Julia paid $47 to rent a bike. For how many hours did she rent the bike?
- Shelly had $24 to spend on five pencils. After buying them, she is left with $14. How much did each pencil cost?
- Ted sold half of his comic books and then bought 15 more. He now has 45. With how many did he begin?
Answer key
- 3
- 34
- 4
- $2
- 60
eTutorWorld Understands Math Tutoring | Online Math Worksheets are Important Tools
Understanding graphs, charts, and opinion polls in a newspaper, for calculating house and car payments, and for choosing a long-distance telephone service are impossible without strong math skills …and the only way to develop strong math skills is by constant practice.
‘Practice makes a man perfect’ holds true for no other field better than for math. A middle or high school student must set aside a minimum of an hour for math every day. Other than textbooks, worksheets help you revise and understand concepts better.
Our expert tutors prepare online maths worksheets that are age and grade-appropriate. Grade-wise math worksheets for Elementary Math, Arithmetic, Pre-Algebra, Algebra, Geometry, Trigonometry, Statistics, Pre-Calculus and Calculus can be solved to improve math skills, to get ahead or to even catch up.
You may download these FREE online math worksheets in the PDF format, and then print and email us their solutions for a free evaluation and analysis by eTutorworld’smath expert tutors.
You may solve these worksheets by yourself or with your peers while studying together.
The Answer Key at the end of each worksheet allows for a self-evaluation.
Personalized Online Tutoring
eTutorWorld offers affordable one-on-one live tutoring over the web for Grades K-12, Test Prep help for Standardized tests like SCAT, CogAT, MAP, SSAT, SAT, ACT, ISEE and AP. You may schedule online tutoring lessons at your personal scheduled times, all with a Money-Back Guarantee. The first one-on-one online tutoring lesson is always FREE, no purchase obligation, no credit card required.
For answers/solutions to any question or to learn concepts, take a FREE TRIAL Session.
No credit card required, no obligation to purchase.
Just schedule a FREE Sessions to meet a tutor and get help on any topic you want!
Pricing for Online Tutoring
Tutoring Package | Validity | Grade (1-12), College |
---|---|---|
5 sessions | 1 Month | $129 |
1 session | 1 Month | $26 |
10 sessions | 3 months | $249 |
15 sessions | 3 months | $369 |
20 sessions | 4 months | $469 |
50 sessions | 6 months | $1099 |
100 sessions | 12 months | $2099 |
IN THE NEWS

Our mission is to provide high quality online tutoring services, using state of the art Internet technology, to school students worldwide.
Online test prep and practice
SCAT
CogAT
SSAT
ISEE
PSAT
SAT
ACT
AP Exam
Science Tutoring
Physics Tutoring
Chemistry Tutoring
Biology Tutoring
Math Tutoring
Pre-Algebra Tutoring
Algebra Tutoring
Pre Calculus Tutoring
Calculus Tutoring
Geometry Tutoring
Trigonometry Tutoring
Statistics Tutoring
Quick links
Free Worksheets
Fact sheet
Sales Partner Opportunities
Parents
Passive Fundraising
Virtual Fundraising
Our Expert Tutors
Safe and Secure Tutoring
Interactive Online Tutoring
After School Tutoring
Elementary School Tutoring
Middle School Tutoring
High School Tutoring
Home Work Help
Math Tutors New York City
Press
©2022 eTutorWorld Terms of use Privacy Policy Site by Little Red Bird
©2022 eTutorWorld
Terms of use
Privacy Policy
Site by Little Red Bird